O řeznickém muzeu
Jan Pavlíček st.
Narodil se 18. ledna 1954, vyrůstal v Tasově na Třebíčsku. V roce 1972 úspěšně ukončil studium pro Potraviny Brno ve Žďáře nad Sázavou. Povinnou vojenskou docházku absolvoval v Praze.
Poté začal pracovat pro Potraviny Žďár nad Sázavou a v roce 1976 si dodělal zkoušku na vedoucího prodejny. Přijal místo vedoucího prodejny masa a uzenin v Náměšti nad Oslavou pro Potraviny Třebíč. V roce 1981 si dodělal zkoušku pro bourání a opracování masa.
V roce 1978 se oženil. S manželkou Jaroslavou vychoval čtyři děti. Své děti vedl k lásce k řeznickému oboru. Nejstarší dcera Veronika se vyučila prodavačkou potravin, syn Jan řezníkem-uzenářem. Dcera Jaroslava vystudovala Střední průmyslovou školu technologie masa v Praze a poté pokračovala studiem na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně – plnila tím tátův velký sen, bohužel promoce se již nedočkal. Nejmladší dcera Vendula vystudovala Hotelovou školu ve Velkém Meziříčí.
Na konci roku 1995 dokončil výstavbu výrobny s prodejnou na náměstí. V té době to byl nejmodernější provoz v širokém okolí. Pro celou rodinu to bylo těžké období, které věnovali rozvoji firmy. Manželka, děti – všichni stáli po jeho boku a pomáhali mu.
Snil o tom, že na stáří vybuduje řeznické muzeum, které bude všem neustále připomínat řeznickou historii.
21.2.2011 náhle zemřel, opustil tím rodinu, která ho velice milovala.
Historie muzea
V říjnu 2011 Jan Pavlíček ml. dokončil výstavbu masné výroby na Masarykově nám.966. V průběhu realizace se rozhodl vyčlenit prostor v administrativní budově k umístění exponátů muzea.
Ke konci roku Pavlíčkovi expozici dokončili a rozhodli se ji slavnostně otevřít 21.1.2012.
Neustále přivážejí a uvádějí do původního stavu další exponáty. Od otevření muzea v průměru přibývá 1 exponát týdně!
Jak se rozšiřovala sbírka, nastala nutnost umístit ji do odpovídajících prostor, které by vyhovovaly nejenom exponátům, ale i pohodlí návštěvníků. Zrodil se nápad na výstavbu samostatných prostor muzea a v roce 2013 zakoupili Pavlíčkovi pozemek v Náměšti nad Oslavou k tomuto účelu. Vznikl projekt, který spojuje historii řeznického oboru se vzděláváním studentů, ale i široké veřejnosti.
21.12.2014 v rámci spolupráce s městem Třebíč vznikla v domě Seligmanna Bauera v Židovském městě expozice židovské řeznické dílny. Nejzajímavější exponát je bezesporu košér nůž, který sloužil k rituální porážce.
V současnosti pracujeme na realizaci našeho projektu.
Co u nás uvidíte:
- Nejrozsáhlejší sbírku řeznických strojů a drobných nástrojů v České republice, mapující zpracování masa od roku 1850
- Sbírka odznaků s řeznickou tématikou
- Sbírka nožů, ocilek, kolébacích nožů, sekyr, sekáčků, ručních pil…
- Reprodukce obrazů s řeznickou tématikou
- Výuční a tovaryšské listy
- Troky vydlabané z jednoho kusu kmene
- Řeznické saně za psa
- a mnohem více…